Kuran

Kuran-ı Kerim

Kur'ân-ı Kerim ve Mealleri

İncelemek istediğiniz meali tıklayın.

Çeşitli Mealler Ledüni Mealler
 
 

 Kur'an-ı Kerim nedir? Bunun üzerinde biraz Düşünelim!!!  

         Allah’u Teâlâ’nın kelamı böyle sandığımız gibi sayfalar üzerindeki sözler değildir. Allah’u Teâlâ’nın hali yaratılmış hiçbir varlığın haline benzemediği gibi kelamı da benzemez. Buna ancak Hazreti Peygamber Efendimiz. Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in bir hadisi ile bunun üzerinde çok durmuştur.  

 

         “İnsan ve Kur’an ikizdir” manasının bir tanesinden biride;

 

       Allah’u Teâlâ’nın sözlerinin her biri insan gibi beden sahibi RUH sahibi olduğunu işaret etmektedir. Buna tabi tarihte yaşamış büyüklerimizin hallerinden birçok örnekler var. Bu örneklerden bir tanesini size şöyle verelim. Muhiddin Arabi Hazretlerinin bir eserinde vardır. Linki altadır.

        Devamını oku: https://www.kardesimkuran.com/blog/

       İşte bu örnekten de anlaşıldığı gibi bizim de bazı hallerden bildiğimiz gibi hatta tarihin içersinde bu surelerin her birinin birer vakti zamanı olduğu gibi Ahir Zamanda da bunların tamamının Allah’u Teâlâ’nın Ahir Zamanda NUR’umu tamamlayacağım ayeti gereği ve bunun üzerine bir çoğunun bedenlenmiştir.

       Diyoruz ki: 

      Gerçek manada Kur’anı Kerimin her süresinin hatta diyoruz ki; Kur’anı Kerimin bütünün ayrı bir bedeni var. İnsan bedeni gibi her sürenin ayrı ayrı bedenleri var. Onların içlerinde de her ayetin ayrı ayrı bedenleri vücutları var. İnsan bedeni gibi işte Hazreti Peygamber Efendimizin “İnsan ve Kuran İkizdir.” Hadisi şerifinin bir başka çarpıcı manası da budur. 

      Bunun üzerinde düşünmek lazım. Yani Kur'a-ı Kerim üzerinde düşünmek lazım.


  

 

RABBİMİN LİSANI

Allahu Teâlâ yarattığı bütün mahlûkatına RAB’ca hitap eder. Levh-i Mahfuz RAB’cadır. Allahu Teâlâ ELEST gününde nur bedendeki tüm İnsanlara “Elestü bi Rabbiküm’’ cümlesiyle RAB’ca kendisini tanıtmıştır. İnsanlar ilk yaratılışında, ilk öğretmenimiz olan Rabbimizden RAB’cayı öğrenmiş olarak halk olunmuştur. Bu bilgi ile biz İnsanlar, “kalu bela’’ (evet siz bizim Rabbimizsiniz) diyerek bu hale şahit olup tasdik ettik.

“Kıyamet gününde, biz bundan habersizdik demeyesiniz diye Rabbin Âdem oğullarının bellerine zürriyetlerini yerleştirmeden önce, onları kendilerine şahit tuttu ve  ‘Ben sizin Rabbinizim’ dedi. Evet, şâhit olduk, dediler.”

 

Kuranın dili RAB'cadır. İnsana RAB'ca hitap eder.

 

“Göklerde ve yerde bulunan herkes, O'ndan ister. O, her an yaratma halindedir.”

Rahman-29

 

“Kıyamet gününde, biz bundan habersizdik demeyesiniz diye Rabbin Âdem oğullarının bellerine zürriyetlerini yerleştirmeden önce, onları kendilerine şahit tuttu ve  ‘Ben sizin Rabbinizim’ dedi. Evet, şâhit olduk, dediler.”

Araf Suresi-172

 

Kuran-ı Kerim Mealleri

Çeşitli Mealler Ledüni Mealler