Karia Suresi 8. ayeti Kuranı Kerim meali

 

Karia Suresi

Sonraki Ayet:  9

Ayetin Ledüni Tefsiri: Kari'a Suresi: 8. Ayeti Kerime

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

 

 

  8. Ve emmâ men haffet mevâzînuh.     

Size hangisi hafif gelmişse o mevzuya mevziye geçin.

Size diyor hangisi daha hafif gelmişse yani daha kolay gidilen bir yol geldi ise inancınızla hangisi örtüşmüşse kalbiniz hangisi ile ferahlamış ise o mevzuya geçin diyor.Devamını oku: https://www.kardesimkuran.com/sureler/karia-suresi/

 

            Burada az önce bahsettiğimiz gibi mevazi yine mevziler, mevzular. Ama bugünkü meallerde biraz değişik açmışlar. Size diyor hangisi daha hafif gelmişse yani daha kolay gidilen bir yol geldi ise inancınızla hangisi örtüşmüşse kalbiniz hangisi ile ferahlamış ise o mevzuya geçin diyor. Yani burada Allah’u Teâlâ şöyle buyuruyor ya, işte cennet işte cehennem hangisini seçerseniz seçin insanı bir bakıma inançlarında serbest bırakmıştır. Çünkü iyide kötüyü kuranı kerimde anlatan Allah’u Teâlâ’dır. İnsanları korumak için Resullerini ve kitaplarını getiren ve özellikle Ahir Zamanda Hazreti Peygamber efendimizi ve Kur’an-ı Kerimi gönderen Allah’u Teâlâ’dır. Derin bir merhamet sahibi olan Allah’u Teala Ahir Zamanda bize mevzi ve mevzuları iyiliklerin ve kötülüklerin içersinde iyiye gitmemizi iyilerin içersini yine bizeKâri’a suresinin içersinde bildiriyor.

            Kötü yolda gidersek o kötü yol yani İslam’ı parçalayan İslam’dan uzak olan yani ilimden bilimden uzak olan yolda gidersek Allah’u Teala diyor ki: